Kilis

Kilis ilimiz birçok eski medeniyete ev sahipliği yapmış olan köklü şehirlerimizden biri. Burada geçmiş tarihlerde birçok medeniyetler yaşamış. Örnek vermek gerekirse: Mittani, Babil, Hitit, Pers, Arami, Asur, Makedon, roma, Bizans, Mmelük, Selçuklu imparatorlukları burada koca birer medeniyet tarihi geçirmiş toplumlardandır. Bunu günümüzde Oylum Höyükte yapılmış olan kazılardan anlıyoruz. Yapılan bu kazılarda şehrin tarihi M.Ö. 3000 – 3500 yıllarına kadar uzanmaktadır.
Tarihsel söneme ait olan bazı çivi yazısı ile yazılmış olan yazıtlarda Kilizi adına rastlanılmakta ve buda günümüz  Kilis adının eski adı ile telaffuz ediliş şeklini getiriyor hafızalara. 1519 da bu tanımı Osmanlı devleti Kiliz olarak değiştirmiş. 19 yy. sonlarında Kilis yakın  tam bir ticaret şehri şekline dönüşmüş. Bu dönemde kentte yaşayan kişi sayısının 20000 lere vardığı ve bunların sırf 15000 ‘ nin Türk olduğu sanılıyor. Bu sırada kentin tarihi dokusunda yer alan camiiler, mescit, medreseler, han, hamam, dükkanlar, fırın, kumaş ticarethanesi, kıraathane, 1 eczane ve 4000 kadar da hane bulunduğu resmi olarak belgelerde yer almaktadır. Kilis aynı zamanda Antep ve Suriye ile komşu durumda. Oldukça kıraç araziler yer alırken  bir yandan da şehirde tarıma ve ekinciliğe gayet elverişli tarım alanları da bulunmaktadır. Kilis 95 yılına kadar ilçe konumundayken, 1995 yılında il olmuştur. Yavuzlu beldesi dikkati çeken güzel yörelerindendir.

Bu güzel şehrimiz Akdeniz bölgesinde yer almasının yanı sıra fazla engebeli olmayan ve düzlüklerden oluşan şehirlerimizdendir. Öte yanından da mesire yeri olarak da faydalanabileceğiniz birçok çay yeri mevcut şehirde. Örneğin: Afrin, Sunnep çayı, Sabun suyu ve Balık suyu çayları, hem güzel mesire yerleri olmasının yanı sıra birçok tarım topraklarında da can suyu sağlar niteliğinde çiftçilik yapanların yararlandığı sulama kanallarındandır.

Kilis in Neleri Meşhur?

Kilis’de birbirinden güzel orman arazileri ve fundalıklar da bulunmaktadır. Mera arazileri, çayırlar yeni yeşil görünümleriyle şehri renklendiren görünümlerden. Aynı zamanda Kilis ilimizin yemek kültürü de oldukça gelişmiş ve dillere destan olmuş olan lezzetlerdedir. Bu alanda bir kültür ağı dahi oluşturabilmiş olan Kilis, kendine özgi lezzetleri ve restoranlarıyla şehir dışından gezi için gelenleri ağırlamakta.

Kilis hava durumu

tahmin-show-2

Kilis Haritası

Kilis Elbeyli ilçesi mahalleleri
Doğan Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İnönü Mahallesi

Kilis Merkez ilçesi mahalleleri
Abdioymağı Mahallesi, Akpınar Mahallesi, Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Mahallesi, Altınüzüm Mahallesi, Aslan Mahallesi, Aşıt Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Barış Mahallesi, Bilali Habeş Mahallesi, Bölük Mahallesi, Büyükkütah Mahallesi, Canpolat Paşa Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çaylak Mahallesi, Demirciler Mahallesi, Deveciler Mahallesi, Doğan Güreş Paşa Mahallesi, Ebulüle Mahallesi, Ekrem Çetin Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Gaziler Mahallesi, Hacı Gümüş Mahallesi, Hacı İlyas Mahallesi, Hakverdi Mahallesi, Hasan Kamil Demirbaş Mahallesi, Helvacıoğlu Mahallesi, Hindioğlu Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İnnaplı Kütah Mahallesi, İslambey Mahallesi, İsmet Paşa Mahallesi, İzzettin İyigün Paşa Mahallesi, Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi, Karaali Mahallesi, Kartalbey Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Ketenciler Mahallesi, Maraşal Fevzi Çakmak Mahallesi, Mehmet Rıfat Kazancıoğlu Mahallesi, Mehmet Sanlı Mahallesi, Mercidabık Mahallesi, Meşetlik Mahallesi, Mıhali Mahallesi, Muallim Rıfat Bilge Mahallesi, Mullahamit Mahallesi, Mücahitler Mahallesi, Müslümanbey Mahallesi, Nacaroğlu Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Namık Ünler Paşa Mahallesi, Nedim Ökmen Mahallesi, Nurettin Mahallesi, Okçular Mahallesi, Osman Gazi Mahallesi, Oylum Mahallesi, Öncü Pınar Mahallesi, Polat Paşa Mahallesi, Saraç Mehmet Çavuş Mahallesi, Şehit Sakıp Mahallesi, Şehitler Mahallesi, Şıh Abdullah Mahallesi, Şıh Ahmet Mahallesi, Şıh Mehmet Mahallesi, Şıhlar Mahallesi, Şörhabil Mahallesi, Tabakhane Mahallesi, Tekye Mahallesi, Tırıklı Mahallesi, Vaiz Mahallesi, Yaşar Aktürk Mahallesi, Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Yedi Aralık Mahallesi, Yeni Mahallesi, Zeytinli Mahallesi

Kilis Musabeyli ilçesi mahalleleri
Cumhuriyet Mahallesi, Murathüyüğü Mahallesi, Pınar Mahallesi

Kilis Polateli ilçesi mahalleleri
Atatürk Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Ekrem Çetin Mahallesi, Kaymakam Kürşat Ağca Mahallesi, Şehit Ali Mahallesi