Iğdır

Sınır ticareti yaparak ekonomik açıdan da avantajlar sağlayan Iğdır tarihi açıdan bakıldığında çok eski kültürleri barındırmıştır. Efsaneleri ile ünlü olan Ağrı Dağı’nı görmeden ve bölgedeki turlara katılarak çevreyi keşfetmeden çıktığınız turdan dönmemeniz önerilmektedir. Iğdır’ın her noktasından Ağrı Dağı net bir şekilde görülebilmektedir. Bölgenin çok önemli bir yemeği olan Bozbaş, geleneksel tarife uyularak bugün büyük şehirlerde de pişirilmektedir. Bölgenin komşuları ile etkileşimi sonucu ortaya çıkan yemek pek çok farklı yemek festivalinden ödüller alarak tanınmıştır. Ana malzemelerini et, kuru soğan, patates, domates, salça ve bölgede lepe adı verilen kırılmış nohut tanelerinin oluşturduğu yemeğin en büyük özelliği içine tandır ekmeği doğranarak tüketilmesidir. Sadece bölgeye özel olarak yetişen kayısı türü ile dikkatleri üzerine çeken bölgede kayısı festivali de düzenlenmektedir.

Soykırımın Belgeleri

Bölgede yer alan Soykırım Anıtı, Ermeniler tarafından katledilen Türkler anısına yaptırılmıştır. Türkiye’nin en yüksek anıtı olma özelliğini taşıyan alan, restorasyona tabi tutulmuş ve 2005 yılından itibaren de ücretsiz olarak halka açılmıştır. Ermenistan Devleti ile sınır olan Tuzluca, bilgenin en çok bilinen alanları arasında yer almaktadır. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen Iğdır Kalesi, Ağrı Dağının kuzey yamacında kuruludur. Karakale veya diğer adı ile Sürmeli Kalesi ise Selçuklu tarihi hakkında bizlere bilgiler vermektedir. Bölgede bulunan tarihi eserler ve kalıntılar ile ilgili detaylı bilgiler bulunamaması son derece düşündürücüdür. İlin Karakoyunlu ilçesinde ve Aralık yolu üzerinde bulunan Koçbaşı Mezarları bölgenin nüfuslu insanları için yaptırılmış olduğu düşünülen anıtlardır. Iğdır gezilecek yerler açısından çok fazla zenginliğe sahip olmayıp asıl önemli sıkıntı eserler hakkında yeterli bilgilere sahip olunamamasıdır.

1988 yılında Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Kervansaray, bugün oldukça harap bir durumdadır. Gösterişli girişi ile dikkatleri çeken alanın yolcuların yatması için hazırlanan bölümleri de bulunmaktadır. Avlusuz bir kervansaray tipini andıran yapı Iğdır için önemli bir tarihi kalıntıdır. Ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi doğal zenginlikler ve tarihi belgeler burada da karşımıza çıkmaktadır. Eskiden Kars iline bağlı olan belde 1992 yılında il olarak gelişme göstermiştir. Trafik plaka numarası ise 76’dır.

Iğdır hava durumu

tahmin-show-2

Iğdır Haritası

Iğdır Aralık ilçesi mahalleleri
Karasu Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Köprüler Mahallesi, Ortaköy Mahallesi

Iğdır Karakoyunlu ilçesi mahalleleri
Ergenekon Mahallesi, Fatih Mahallesi

Iğdır Merkez ilçesi mahalleleri
14 Kasım Mahallesi, Ali Kamerli Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Bağlar Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Emek Mahallesi, Faruktoka Mahallesi, Güneşli Mahallesi, Hakveyis Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Konaklı Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Özgür Mahallesi, Özvatan Mahallesi, Pir Sultan Abdal Mahallesi, Söğütlü Mahallesi, Topçular Mahallesi, Turgut Özal Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi

Iğdır Tuzluca ilçesi mahalleleri
Aşağı Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Orta Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yukarı Mahallesi