Hakkında ne söylense, ne betimlemeler yapılsa da tarihini anlatmaya yetmeyecek bir şehirdir Çanakkale. Yine kendi adıyla anılan boğazı içerisinde barındırmasıyla, hem yurtiçi hem de yurt dışı sahada dikkat çektiğini çevremizdeki insanlardan anlıyoruz. Hepsinin elinde birer fotoğraf makinesi, herkes gördüğünü ölümsüzleştirmeye çalışıyor anlaşılan. En çok ilgimizi çeken noktalardan biri Antik Çağ’dan kalan kalıntıların bu bölgede oldukça yoğun ve dikkat çekmesinin sebebi Troya’dan kalan buluntuların il sınırı içerisinde bulunması oluyor. Yalnızca gezilip görülecek yerler değil aynı zamanda şifalı suları ve kaplıcaları da Çanakkale’de turizmin gelişmesinin büyük sebeplerindenmiş. Zamanımızı geçirmek üzere biz de herkes gibi fotoğraf makinelerimizi kapıp dalıyoruz Çanakkale sokaklarına. Her sokakta ayrı dil, bambaşka ülkelerden insanlarla karşılaşıyorsunuz Çanakkale’ye geldiğinizde. Bunlara ek olarak filmlere ve kitaplara konu olan Gelibolu Yarımadası da sanatın hemen hemen her dalında kullanılmasından dolayı şehre gelen turistler açısından önemli bir yer olduğunu anlıyoruz konuşmalarından.

 

Çanakkale’de Yapılabilecek Aktiviteler

İlk olarak ulaşıma bakıldığında Çanakkale’yi gezmek isteyenler için kara, hava ve deniz yolu ile ulaşım kolay ve mümkündür. Şehirde havalimanı bulunmaktadır.

Bol oksijen alarak dinlenmek isteyenler için Kaz Dağları’nı içerisinde barındıran Çanakkale tatil yapmayı sevenler için farklı bir alternatif olabilir.

Her yıl 25 Nisan’da düzenlenen Anzac Günleri için dünyanın çeşitli yerlerinden gelen insanlara ev sahipliği yapan Çanakkale yılın bu zamanlarında da günübirlik turlar için biçilmiş kaftan gibidir.

Gökçeada ve Bozcaada mutlaka gezilmeli.

Tarihimizin en önemli savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden şehitler için yapılan “Şehitlik Abidesi”nin ziyaret edilmesi tarihimizi anlamak ve araştırmak adına önemli bir ziyaret olacaktır.

Lagün Gölü bünyesinde barındırdığı ördekler, kazlar ve diğer hayvanlarla fotoğraf çekip vakit geçirmek açısından keyifli ve uygun bir aktivite olabilir.

Denizinin bölgedeki akıntıdan kaynaklı biraz soğuk olmasına rağmen kentte yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de şehir merkezine oldukça yakın olan Güzelyalı’da sörfün tadını çıkarmak olacaktır.

Yukarıda da bahsedildiği üzere savaş filmlerine ev sahipliği yapan Çanakkale’de özellikle Gelibolu Yarımadası mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Çanakkale hava durumu

tahmin-show-2

Çanakkale Haritası

Çanakkale Ayvacık ilçesi mahalleleri
Gökçetepe Mahallesi, Hamdibey Mahallesi, Mıhlı Mahallesi, Sahil Mahallesi, Ümmühan Mahallesi

Çanakkale Bayramiç ilçesi mahalleleri
Camicedit Mahallesi, Camikebir Mahallesi, Menderes Mahallesi, Tepecik Mahallesi

Çanakkale Biga ilçesi mahalleleri
Cumhuriyet Mahallesi, Gazikemal Mahallesi, Hamdibey Mahallesi, İğdelik Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Sakarya Mahallesi, Şirintepe Mahallesi, Turan Mahallesi, Ulucamii Mahallesi, Yalı Mahallesi, Zeytinlik Mahallesi

Çanakkale Bozcaada ilçesi mahalleleri
Alaybey Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi

Çanakkale Çan ilçesi mahalleleri
Atatürk Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çakmakçayır Mahallesi, Fatih Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Osmanefendi Mahallesi, Seramik Mahallesi, Süle Mahallesi

Çanakkale Eceabat ilçesi mahalleleri
İsmetpaşa Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesi

Çanakkale Ezine ilçesi mahalleleri
Camikebir Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Danişment Mahallesi, Gazi Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Seferşah Mahallesi

Çanakkale Gelibolu ilçesi mahalleleri
Alaeddin Mahallesi, Camiikebir Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çeşme Mahallesi, Gazi Süleyman Paşa Mahallesi, Hoca Hamza Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Keşanoğlu Mahallesi, Yazıcızade Mahallesi, Yeni Mahallesi

Çanakkale Gökçeada ilçesi mahalleleri
Cumhuriyet Mahallesi, Çınarlı Mahallesi, Fatih Mahallesi, Yeni Mahallesi

Çanakkale Lapseki ilçesi mahalleleri
Cumhuriyet Mahallesi, Dalyan Mahallesi, Gazi Süleyman Paşa Mahallesi, Gaziyakupbey Mahallesi, Tekke Mahallesi, Umurbey Merkez Mahallesi

Çanakkale Merkez ilçesi mahalleleri
Barbaros Mahallesi, Boğazkent Mahallesi, Cevat Paşa Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Esenler Mahallesi, Fevzipaşa Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi

Çanakkale Yenice ilçesi mahalleleri
Atatürk Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Eski Yenice Mahallesi, Kışlalar Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Yeni Mahallesi