Karadeniz bölgesinde bulunan Bayburt vakti zamanında Romalıların hakimiyetindeydi. Bir çok hükümdarlığa şahitlik eden şehrin her toprağında tarihi bir şeyler bulabilirsiniz.Gelir kaynakları, tarım ve hayvancılıktır. Ömrünüzde bir defa bu şehri gezip, havasını ve tarihini solumalısınız. Antik çağlardan bu güne kadar bir çok tarihi kalıntı bulacaksınız. Birbirinden leziz yemeklerini yemeden gelmeyin, zira çok pişman olursunuz. Galacoş, lor dolması, kefenli kebap, gındılama köftesi, haşıl, ciğerli bulgur pilavı, göbekli pilav, Yoğurtlu kesme mantısı ve çiriş kavurması en bilinen yöresel yemeklerindendir. Ama bilmelisiniz ki, bu şehirde yemek yiyecekseniz, Çoruha karşı yemelisiniz. Çoruh nehrinin o muhteşem güzelliği karşısında, yemek yerken, ayrı bir dünyada gibi hissedeceksiniz. Şehrin tüm lokantalarında tarihi bir esintiyi mutlaka hissedeceksiniz.

Heyecan İçinde Gezilecek Yerler

Şehrin kuzeyinde bulunan Bayburt kalesi görülmeye değer. Ardından dede korkut türbesini ziyaret etmelisiniz.Mimarisi çok eskilere dayanmaktadır. Her yıl temmuz ayının 3. Haftasında dedekorkut kültür ve sanat şöleni düzenlenir. Dedekorkutla ilgili sempozyum, şiir ve sergi düzenlenmektedir. Ayrıca, saat kulesi, kutlubey türbesi, Aydıntepe yeraltı şehri,sıralıkayalar şelaleleri, çimağıl mağarası, helva köyü buz mağarası, soğanlı geçidi ve Yakutiye Camii görülmesi gereken en güzel yerlerdir. Tarihi binaları, küçük Konakları, ve üzerinden bir çok uygarlığın geçtiği o muhteşem kalesi sizi kendinizden alacak.

Bunların dışında Bayburt’ta görmeniz gereken, çarşı hamamı, bent hamamı, hinzeverek Camii, kondolotlar hamamı ve şehit osmanTürbeleri’dir. Tarihin en yakın ev sahipleriolarak biliniyorlar. En çok turist çeken tarihi bölgelerden birisidir. Gezmeye başladığınız andan, bitişine kadar, içinizde büyük heyecanlar oluşacak. Kendinizi tarihin tam içinde hissedeceksiniz. Toprağındaki o büyülü kokudur belkide bu heyecanı yaşamanıza sebep olan.  Araştırmacı ruhu olanların ve geçmiş tarihe merakı olanların, uğraması gereken büyülü bir şehirdir. Bayburt ülkemizin en küçük illerinden birisi olmasına rağmen, tarihi yani çok büyük olan bir şehirdir. Merkezde tek bir cadde vardır. Bu sebepten dolayı, kaybolmanız mümkün değildir. Oteller ve tüm Konaklama yerlerine tek bir cadde üzerinden gidilir. Neredeyse bir solukta gezip, günlerce etkisinden çıkamayacağınız bir büyüsü vardır.

Bayburt hava durumu

tahmin-show-2

Bayburt Haritası

Bayburt Aydıntepe ilçesi mahalleleri
Hacı Ali Efendi Mahallesi, Kale Mahallesi, Yakudiye Mahallesi

Bayburt Demirözü ilçesi mahalleleri
Çiftetaş Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Güneşli Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Pınarbaşı Mahallesi, Şirin Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi

Bayburt Merkez ilçesi mahalleleri
Camiikebir Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çiçekli Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Gençosman Mahallesi, Halfikale (Kaleardı) Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Kadızade Mahallesi, Karasakal Mahallesi, Mehmet Çelebi Mahallesi, Şeyhhayran Mahallesi, Şingah Mahallesi, Tuzcuzade Mahallesi, Uzungazi Mahallesi, Velişaban Mahallesi, Veysel Mahallesi, Zahit Mahallesi