Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Bartın küçük bir ildir. 1991 yılında Zonguldak’tan ayrılarak Türkiye’nin 74’üncü ili olmuştur. Küçük olmasına rağmen şirin bir ildir ve turistleri çeken bir büyüsü vardır. Küçük ama güzel bir çarşısı vardır. Aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Şehre sadece 49 km uzakta, piknik alanı bulunmaktadır. İşte en güzel yer diyeceğimiz inikumu. Özellikle gün batımında harika bir görüntü sergiliyor. En derin hayallere sürüklemek istiyorsanız, inikumu tam size göre bir yer.

Bartın’da Nereyi Gezsem?

Bartın da en bilinen yer olan şadırvan, bir buluşma noktasıdır. Kaybolduğunuzda, adres tarif ederken, biri ile buluşmanız gerektiğinde, gidebileceğiniz en bilinen yerdir. Gezilebilecek tarihi yerler ve camiler deyince ilk akla gelen, Yukarı Halil Bey Camisi. Merkezde bulunur Mazisi 1972 yılına dayanır. Ardından, Bosna Valisi ibrahim Paşanın yaptırdığı, İbrahim Paşa camisini mutlaka görmelisiniz. 150 yıllık bir geçmişiolduğu bilinir.EbûDerda türbesi, Hz. Peygamberimizin sancaktarı olan EbûDerda hazretlerine ait olduğu biliniyor.

Bartın’a gidip te, Amasra çekiciler çarşısını gezmemek olmaz. Tahta oymacılığının bilinen en büyük noktasıdır. Geldik Amasra kalesine. Bizanslılar tarafından yaptırılmış olan kale, en çok Cenevizliler tarafından kullanılmıştır. Eğer, Amasra’yı tepeden izlemek istiyorsanız, Ağlayan ağaca gitmelisiniz. Romantik anları yasayacağınız bu yerde, manzaraya karşı, bir Türk kahvesi çok iyi gider. Ayrıca, Defne yapraklı bir limonata da iyi gider. Roma döneminde inşâ edilen, Amasra kemere köprüsünü mutlaka görmelisiniz. Amasra fenerine gittiğiniz zaman, gün batımına hayran kalacaksınız. Küçük liman için Karatenizin cenneti diyebiliriz. Ayrıcagüzel bir yürüyüş yapmak istiyorsanız, büyüklimanı tavsiye edebiliriz. Direkli kaya, denize girebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Çakrazplajını da unutmayalım. Harika bir yer. Ve Ulus ilçesine 17 km uzaklıkta olan, Bartın‘ın doğal cenneti olarak bilinen ulukaya şelalesine mutlaka gitmelisiniz. Küçük olmasına rağmen, harika bir yer olan bu şehir, gezilmeye ve görülmeye değer. Gezmekle bitiremeyeceğiniz ve aklınızdan çıkaramayacağınızgüzelliklerle dolu. Bu yıl tatil planınızı mutlaka bu şehirden yana yapmalısınız. Şehrin muhteşem büyüsünde kaybolarak, harika günler geçirebilirsiniz.

Bartın hava durumu

tahmin-show-2

Bartın Haritası

Bartın Amasra ilçesi mahalleleri
Fatih Mahallesi, Kaleiçi Mahallesi, Kaleşah Mahallesi, Kum Mahallesi

Bartın Kurucaşile ilçesi mahalleleri
Kargacak Mahallesi, Liman Mahallesi, Ömerler Mahallesi, Şile Mahallesi

Bartın Merkez ilçesi mahalleleri
Ağdacı Mahallesi, Aladağ Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çaydüzü Mahallesi, Değirmenci Mahallesi, Demirci Ahmetler Mahallesi, Demirciler Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Gerişli Mahallesi, Gölbucağı Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Karaçay Mahallesi, Karaköy Mahallesi, Kavlaklık Mahallesi, Kemer Köprü Mahallesi, Kırtepe Mahallesi, Köyortası Mahallesi, Merkez Mahallesi, Okulak Mahallesi, Orduyeri Mahallesi, Orta Mahallesi, Şabankadı Mahallesi, Şiremirçavuş Mahallesi, Tuna Mahallesi, Tüloğlu Mahallesi

Bartın Ulus ilçesi mahalleleri
Derecik Mahallesi, Kadıoğlu Mahallesi, Kaldırım Mahallesi, Kasımlar Mahallesi, Kavaklıkaldırım Mahallesi, Merkez Mahallesi, Mezgeller Mahallesi, Samat Mahallesi, Saz Mahallesi, Ulupınar Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yeşilpazar Mahallesi