Ardahan önceleri Kars içinde bir ilçe olarak anılırdı fakat 1992 senesinde ilçe kategorisine kavuşmuş bir ilimiz oldu. Artvin ve Erzurum’ da diğer komşu illerindendir… Ardahan oldukça köklü ve eski bir tarihe sahip bölgelerden olduğundan Hunlar, Asurlar, Babiller, Hititler, Persler ve son olarak da Makedonyalı İskender’in eline geçmiştir. Dağlar ve yüksek yaylalarla kaplı olan Ardahan ilimize kuşbakışı açısından bakıldığında, muhteşem güzelliğe sahip olan illerimizden olduğunu fark ediyorsunuz. Yalnızçam dağları, Güze dağları Akbaba dağları adeta şehri görkemli görünüşleriyle sarmakta.

Gür yeşilliklerle kaplı buz gibi Ardağan ovası oksijeni yüksek miktarlarda ciğerlerinde hissetmek isteyen ve  soğuk iklimden hoşlananlar için birebir doğal park anlayışıyla bütünleşebilecek olan düzlüklerdendir. Kura ırmağının sürükleyerek taşıdığı alüvyonlarla oluşan Gömle ovası ise 2000 m yüksekliğinde ve yöre hayvanlarına gür çayırları sayesinde otlaklık görevi üstlenmiş. 7 ay kışın devam ettiği, kış mevsiminde ve Sibirya ikliminin hüküm sürdüğü Ardahan şehri, soğuk sever ziyaretçiler için oldukça uygun olabilir. Tarım ve hayvancılık yapan Ardahan sakinlerinin sizleri her daim sıcakkanlı tavırlarıyla karşılayacağından emin olabilirsiniz. Giyim tarzı ve farklı dokularda etkileri üzerinde taşıyan şehir sakinleri gelmiş geçmiş medeniyetlerin örf, adet yeme, içme ve giyim kuşam adetlerini de etki olara üzerinde taşımakta. Kıpçaklar, yazmalar, paralı tülbentler her daim halk arasında genç kız ya da evli hanımların kullandığı giysilerden.

6 ilçeye sahip olan Ardahan ‘da  her merkez de okul bulunuyor ve okuma yazma oranı da oldukça yüksek. Tarım ve hayvancılığın yüksek ölçüde yapıldığı bu şehirde geçimde bu şekilde sağlanmakta. Buna başlı olarak da süt ve yoğurt ürünlerinin  (peynir çeşitleri, tereyağı) en hasını bölgede bulabilmeniz mümkün olmakta. Ardahan’ın merkez bölgesi Kura ırmağını 2 yanında yer almaktadır. Şehrin en güzel mesire yerleri: göller bölgesi ve yaylalarıdır. Örneğin Çıldır gölüne giderek kamp kurup balık avlayabilirsiniz.  Öte yandan şeytan tepesine çıkarak da kayalıklara çıkarak derin dere yataklarını gözetleyebilirsiniz. Aynı zamanda Rumeli hisarına benzer özellikler taşıyan Ardahan kalesini de ziyaret edebilirsiniz.

ARDAHAN hava durumu

tahmin-show-2

ARDAHAN Haritası

Ardahan Çıldır ilçesi mahalleleri
Çankaya Mahallesi, Çay Mahallesi, Dedekorkut Mahallesi, Ufuktepe Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yıldırımtepe Mahallesi

Ardahan Damal ilçesi mahalleleri
Ata Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çaybaşı Mahallesi, İnönü Mahallesi, Kalender Mahallesi, Konuk Sever Mahallesi, Mustafa Kemal Mahallesi, Serhat Mahallesi

Ardahan Göle ilçesi mahalleleri
Fevzi Çakmak Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Kubilay Bey Mahallesi, Salim Bey Mahallesi

Ardahan Hanak ilçesi mahalleleri
Alaçam Mahallesi, Atalar Mahallesi, Avcılar Mahallesi, Ortakent Merkez Mahallesi, Selam Verdi Mahallesi

Ardahan Merkez ilçesi mahalleleri
Atatürk Mahallesi, Gürçayır Mahallesi, Halilefendi Mahallesi, İnönü Mahallesi, Kaptanpaşa Mahallesi, Karagöl Mahallesi, Yeni Mahallesi

Ardahan Posof ilçesi mahalleleri
Merkez Mahallesi