Amasya aslında 8500 yıldır yaşam sürdürülen ve farklı medeniyetlerdeki kavimlere ev sahipliği yapmış olan illerimizden biri. Zira tarihi kalıntılar arasında uzun bir yolculuk yaptığınızda M.Ö. 5500 yıllarında kadar uzayan izlere rastlamak mümkün. Helenistik, Roma, Bizans deönemleri bunlardan sadece birkaçı… Eğer bir tarih ve arkeolojik kalıntı meraklısıysanız şehrin her yerinde buram buram tarih kokan esintisini farklı bölgelerinde rahatlıkla görebilirsiniz. Pontusların oyduğu antik kayalar, Kral kaya mezarları, Romalı köprüleri, su kanalları, kaleler ve kemerleri şehirde  tarihsel dokusuyla sizleri selamlıyor. 700 yıl sonra Alpaslan 1071 de Anadolu’ya girerek Amasya’yı da bizim medeniyetlerimizin var olduğu topraklar haline getirmiştir.

Haşene kalesi, Kral Kaya mezarları, Aynalı mağara, şehzadeler müzesi bu bakımdan size konuşan şehir tadında tarih bilgisi verebilecektir. Aynı zamanda Osmanlı torunlarından bir çoğuna da sancaktarlık konusunda ev sahipliği yapmış olan  Amasya bir diğer deyişle de şehzadeler şehridir. Bu güzel tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan ilde Borabay gölüne giderek doğal su sporları, rafting gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Hem yağış alan hem ılıman – ortalama bir iklime sahip olan bu şehirde aynı zamanda 4 mevsimi de bir arada yaşamak mümkün. Geldingen, Sulu ova, Geldingen ovası, Merzifon ovalarını yaz aylarında serinleme amaçlı ve mesire alanı olarak kullanabilirsiniz. Öte yandan yeşil ırmakla beslenen şehrin kolları Çekerek çayı, Ladik ters akan çayı da  şehrin doğal güzelliklerinden.

Tüm bunların ötesinde Amasya’ ya yolunuz düştüğünde yöre mimarisinin kendine özgü en güzel şekliyle karşılaşırsınız. Bu etnik mimari tarzı dünyanın hiçbir yerinde olmayan sevimlilikte ve bir o kadar da tarih kokan dokusuyla günümüze kadar korunarak sürdürülebilmiş. Tek katlı – iki katlı bu evler “Şarışirinli” tarzıyla da zenginleştirilmiş. Eksi usüllere göre tasarlanmış olan bu tarihi evlerde haremlik selamlık bölgeler olduğundan bahçe ortada bırakılmış ve sınırlanmıştır. “Eliböğründe” ile desteklenmiş ve nehir boyu dizilmişi aynı zamanda da Roma surlarına oturtulmuş olan bu evler dışa doğru taşırılarak farklı bir doku oluşturulmuş. Amasya  evlerinin kuş bakışı konumunu ve Amasya’nın tüm güzelliklerini Amasya minyatür müzesine giderek tüm şehrin güzellikleriyle beraber görebilirsiniz.

Amasya hava durumu

tahmin-show-2

Amasya Haritası

Amasya Gümüşhacıköy ilçesi mahalleleri:

Adatepe Mahallesi, Arpacadede Mahallesi, Artıkabat Mahallesi, Camikebir Mahallesi, Cumara Mahallesi, Çay Mahallesi, Hacıyahya Mahallesi, Irgat Mahallesi, Saray Mahallesi, Şıhlar Mahallesi, Tekke Mahallesi, Yenicami Mahallesi

Amasya Merkez ilçesi mahalleleri:
Akbilek Mahallesi, Aşağı Mahallesi, Bahçeleriçi Mahallesi, Beyazıtpaşa Mahallesi, Boğazköy Mahallesi, Çakallar Mahallesi, Demet Evler Mahallesi, Dere Mahallesi, Ellibeşevler Mahallesi, Fethiye Mahallesi, Fındıklı Mahallesi, Gökmedrese Mahallesi, Göllü Bağları Mahallesi, Gümüşlü Mahallesi, Hacı İlyas Mahallesi, Hacılar Meydanı Mahallesi, Hatuniye Mahallesi, Helvacı Mahallesi, Hızırpaşa Mahallesi, İhsaniye Mahallesi, Karasenir Mahallesi, Kirazlıdere Mahallesi, Koza Mahallesi, Kurşunlu Mahallesi, Mehmet Paşa Mahallesi, Nergiz Mahallesi, Orman Bağları Mahallesi, Pirinççi Mahallesi, Saraycık Mahallesi, Sarılar Mahallesi, Savadiye Mahallesi, Sofular Mahallesi, Şamlar Mahallesi, Şehirüstü Mahallesi, Şeyhcui Mahallesi, Üçler Mahallesi, Yazı Bağları Mahallesi, Yeşilyenice Mahallesi, Yukarı Mahallesi, Yüzevler Mahallesi